Artykuły / Relaks
Co mogą powiedzieć rysunki o psychice ich twórcy
Interpretacja rysunków, podobnie jak analiza pisma odręcznego (grafologia) stosują wiele tych samych – sposób w jaki strona jest wypełniona, dokładność odwzorowania szczegółów, grubość linii, nacisk ołówka, proporcje itp. Z tych cech można wiele powiedzieć na temat profilu psychologicznego autora rysunku.
Analiza rysunków jest często stosowaną praktyką w psychologii dziecka. Jeśli rysunki dziecka budzą niepokój, koniecznie pokaż je psychologowi.
Prace plastyczne należą do podstawowych sposobów komunikacji dziecka w wieku przedszkolnym. Rysunek pozwala rodzicom i nauczycielom na poznanie myśli, uczuć i możliwości intelektualnych maluchów. Dzieci wyrażają w nim marzenia, lęki lub pragnienia. Praca plastyczna odsłania świat wewnętrznych przeżyć.
Sposób rysowania może powiedzieć o tym co dzieje się w duszy dziecka
Zwraca się uwagę na rozmiar i grubość kreski. Linie długie, rysowane z rozmachem, z dużą siłą nacisku, mogą świadczyć o energii, odwadze czy pewności siebie. Na rysunku dziecka nieśmiałego, linie są delikatne, niepewne, a postacie nieraz tak małe, że na kartce zostaje dużo miejsca. Chaotyczne, szybkie i mocne linie cechują dziecko nadpobudliwe.
Zbieraj prace swojego dziecka
Na co zwracać uwagę
Ważna jest kolorystyka rysunku. Nadużywanie konkretnego koloru może świadczyć o kłopotach czy ograniczeniach. Oczywiście może być też tak, że dziecko bardziej lubi jakiś kolor, albo, że w danej chwili ma tylko taką kredkę. Rysunek rodziny pozwala poznać relacje dziecka w domu. Istotna jest kolejność rysowania postaci. Osoba narysowana jako pierwsza, postrzegana jest za dominującą w rodzinie. Jeśli dziecko na rysunku umieszcza siebie, to najbliżej narysuje osobę, z którą czuje się najsilniej związane emocjonalnie. Natomiast osoby, które wzbudzają w dziecku niepokój czy niechęć są rysowane z brzegu lub z dala od innych postaci. Czasem również unika ich umieszczania na rysunku. Zdarza się, że maluch na końcu rysuje samego siebie. Robi tak prawdopodobnie dlatego, iż czuje, że mało liczy się w rodzinie