Artykuły / Uroda
Sposoby na kurzajki
Kurzajki szpecą, bardzo przeszkadzają i łatwo nimi zarazić inną osobę. Jak się ich pozbyć?
Czym są kurzajki
Brodawki zwykłe zwane kurzajkami są to szarożółtawe grudki o nierównej chropowatej powierzchni. Wielkość ich zazwyczaj nie przekracza ziarnka grochu. Umiejscawiają się przeważnie na skórze rąk (grzbietowe powierzchnie palców), w otoczeniu płytek paznokciowych oraz na podeszwach. Zakaźność ich jest dość duża, często u jednej osoby następuje obfite rozsianie się zmian z jednej początkowej brodawki.
Jak uniknąć zarażenia kurzajkami?
Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV, najczęściej przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt na przykład przez podanie ręki, ale zdarzają się też zakażenia pod prysznicem, na basenie (brodzik), w saunie, solarium, w szatni. Możemy też zarazić siebie samego! Wystarczy, że rozdrapiesz brodawkę i będziesz jej dotykać, przeniesiesz ją w inne miejsce. Zakażeniu wirusem sprzyja obniżona odporność i mikro-uszkodzenia skóry.
Kurzajki na dłoniach i stopach mają charakterystyczny kopulasty kształt. Mogą występować pojedynczo lub w grupie. Są białe lub różowe. Nie bolą, chyba, że umiejscowiły się wokół paznokci (i rosną pod płytką paznokciową), albo na podeszwach (utrudniają chodzenie). Brodawki na twarzy przybierają bardzo często postać nitek. Na owłosionej skórze pojawiają się często brodawki palczaste, przypominające róg.
Kurzajki często znikają same (w ciągu 2 lat ginie 2/3 brodawek). Jeśli Ci przeszkadzają, spróbuj przyspieszyć ich znikanie. Zastosuj jedną z wielu metod medycyny naturalnej.
Sprawdzone kuracje na kurzajki
- Wartener - preparat do "zamrażania kurzajek", działa w ten sposób, iż na skutek rozprężania zmagazynowanej w pojemniku mieszanki gazów dochodzi znacznego, miejscowego obniżenia temperatury. Do zupełnego pozbycia się kurzajki wystarczy z reguły kilkakrotne użycie preparatu.
- Brodacid, Duofilm, Vermual preparaty do nakładania miejscowego na obszary zmienione chorobowo za pomoca pendzelka (podobnie jak w przypadku lakieru do paznokci). W ich składzie znajdują się takie substancje jak: kwas salicylowy (Aspiryna) i kwas mlekowy, które złuszczają naskórek oraz substancje ułatwiające wnikanie aktywnych składników leku w głąb tkanki.
Kuracja nimi trwa 4-8 tygodni. - Glistnik, czyli jaskółcze ziele, to znany od wieków naturalny lek na kurzajki.
W podręczniku "ziołolecznictwo - poradnik dla lekarzy" A. Ożarowskiego zaleca następującą kurację: „Przed snem (w czasie dnia lek może być łatwo starty) powierzchnie należy lekko zeskrobać pilniczkiem, lub pumeksem tak aby nie wywołać krwawienia, pokryć świeżym sokiem barwy żółto ceglastej, wyciekającej z ułamanej łodygi glistnika i odczekać aż zaschnie na powierzchni brodawki. Zabieg stosować codziennie przez 10-20 dni.” - Homeopatyczny preprarat Homeodose 28 firmy Dolisos, ma postać kropelek, które powodują obumieranie kurzajek.
- Dobre efekty daje posmarowanie kurzajek sześcioprocentowym roztworem formaliny w alkoholu. Roztwór można kupić w aptece, często może być zrobiony na zamówienie przez farmaceutę.
- Kurzajki można także smarować sokiem z aloesu lub mlecza
- Pocieraj brodawki plasterkiem surowego ziemniaka, wewnętrzną częścią skórki banana lub okładaj i plasterkami pomidora. Nakładaj na kurzajki pastę z pokruszonej witaminy C lub aspiryny, zmieszanej z odrobiną wody.
- okładaj brodawki gazą nasączoną sokiem z ananasa.
W dziale Uroda
Ciekawe
Bezdech jest częstą przyczyną bezsenności i złej jakości snu. Poznaj przyczyny bezdechu więcej...