Artykuły / Relaks
Ajurweda - indyjska medycyna naturalna
Poznaj starożytną mąrość hinduską, poczuj harmonię i jedność z Naturą
Ajurweda jest uważana przez historyków za najstarszą na świecie odmianę medycyny naturalnej. Powstała ona w Indiach ponad 3 tysiące lat przed naszą erą. Słowo Ajurweda jest złożone z dwóch członów: Ayus oznacza życie, natomiast Veda oznacza wiedzę lub naukę. A zetem Ajurweda to ni mniej ni więcej jak „nauka o życiu”.
Medycy ajurwedyjscy odkrywali w jaki sposób można wpłynąć na zdrowie człowieka, poprwić je i przedłużyć. Jak głosi nauka Ajurwedy umysł ma decydujący wpływ na to jak funkcjonuje ciało, a zatem aby uwolnić się od chorób należy zmienić świadomość, osiągnąć równowagę umysłu i przekazać tę równowagę ciału.
Ajurweda jest w istocie medycyną holistyczną, gdyż postrzega człowieka jako całość - zarówno jego sferę fizyczną jak i umysłową oraz uczuciową. Choroba jest natomiast brakiem równowagi pomiędzy siłami rządzącymi ciałem. Holistycznie podchodząc do sprawy, leczenie określonej choroby polega na przywróceniu harmonii ducha i ciała, które odpowiednio wzmocnione może dokonać procesu uzdrowienia.
Ayurveda traktuje każdego pacjenta jako indywidualny przypadek. Stare porzekadło mówi, iż to, co dla jednego człowieka jest lekarstwem, dla innego może być trucizną. Zatem Ajurweda oferuje wiele metod poznania samego siebie w celu właściwego zdiagnozowania i wyboru odpowiedniej terapii, która nie ma prawa zaszkodzić, a przyniesie wyłącznie korzyści.
Natura jest najważniejszą siłą sprawczą według Ajurwedy. Uważa się, iż od zarania dziejów to nie lekarze leczą pacjentów, ale dokonuje tego właśnie natura. I tak już zawsze pozostanie nie zależnie od rozwoju technologii medycznych. Zadaniem lekarza nie jest dokonywanie cudów i nie można tego od nich wymagać, gdyż jest to rzeczą niemożliwą. Prawdziwy medyk jest nauczycielem, którego zadaniem jest pomóc pacjentowi, pokierować go tak, aby sam mógł odnaleźć sposoby radzenia sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi. Cudów dokonuje jedynie Natura, której lekarz ofiarowuje swoje umiejętności, i wiedzę oraz pośredniczy pomiędzy Nią a pacjentem. Dlatego też można stwierdzić, że Ajurweda jest raczej sposobem życia niż systemem medycyny. Ajurweda to umiejętność harmonijnej współpracy z Naturą, jej prawami i życiem.
Carl Gustav Jung znany szwajcarski psychiatra i psycholog powiedział kiedyś: "Kiedy idziesz boso, jak możesz nie pamiętać o istnieniu ziemi?..." Misją Ajurwedy jest właśnie zachęcanie ludzi do "wędrówki boso przez życie", czyli respektowania roli Natury i postrzegania świata takim jaki jest oraz wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie.
W dziale Uroda
Ciekawe
Wybrane asany Hatha Jogi praktykowane wieczorem pomagają się zrelaksować i szybciej zasnąć więcej...